SCHEDULE
Erev Sukkot - Opening
12:00pm //Registration
5:00pm // Dinner
6:00pm // Keynote Speaker
7:00pm // Opening Celebration
9:00pm // Snacks & Fellowship
8:00am // Breakfast
9:00am // Morning Prayer
10:00am // MDI Workshop 'Introduction to Things Messianic - Part 2' - Jeffrey Clarke
11:00am: Beginner Hebrew Class - Elda Clarke
12:00pm // Break for Lunch
1:00pm // Davidic Dance Class
2:00pm // MDI Workshop - 'Communion With God - Part 2' - Jeffrey Clarke
3:00pm // MDI Workshop - 'Torah in the Balance - Part 2' - Jeffrey Clarke
4:00pm // Break
5:00pm // Erev Shabbat Praise & Worship
6:00pm // Evening Teaching: 'TBA' - Rodrego Omega
7:00pm // Dinner & Fellowship
8:00am // Breakfast
9:00am // Morning Prayer
10:00am // MDI Workshop 'Introduction to Things Messianic - Part 1' - Jeffrey Clarke
11:00am: Beginner Hebrew Class - Elda Clarke
12:00pm // Break for Lunch
1:00pm // Davidic Dance Class
2:00pm // MDI Workshop - 'Communion With God - Part 1' - Jeffrey Clarke
3:00pm // MDI Workshop - 'Torah in the Balance - Part 1' - Jeffrey Clarke
4:00pm // Break
5:00pm // Evening Praise & Worship
6:00pm // Evening Teaching: 'TBA' - Jun LaForteza
7:00pm // Dinner & Fellowship
WEDNESDAY, OCT 4th
THURSDAY, OCT 5th
FRIDAY, OCT 6th
SHABBAT, OCT 7th
8:00am // Breakfast
10:00am // Shabbat Morning Service
11:00am // 'The Tabernacle: Shadows of Messiah:Part 1' - Jeffrey Clarke
12:00pm // Break for Lunch
1:00pm // Davidic Dance Class
2:00pm // 'The Tabernacle: Shadows of Messiah:Part 2' - Jeffrey Clarke
3:00pm // Open Roundtable Discussion - J.LaFortenza, L.Bugtong, R.Omega, Y.Nipolo
4:00pm // Break
5:00pm // Evening Teaching: 'Fight the New Anti-Semitism' -Jeffrey Clarke
6:00pm // Havdallah Service
6:30pm // Pizza & Movie Night - 'Risen'
SUNDAY, OCT 8th
8:00am // Breakfast
9:30am // Morning Prayer, Lulav
10:00am // Immersion Teaching & Service
12:00pm // Break for Lunch
2:00pm // Pool Party / Games
5:00pm // Evening Praise & Worship
6:00pm // Evening Teaching - 'The 2 Witnesses' - Jeffrey Clarke
7:00pm // Dinner & Fellowship
MONDAY, OCT 9th
8:00am // Breakfast
9:00am // Excursion Day to Liliw
6:00pm // Dinner & Fellowship
7:00pm // Evening Prayer
TUESDAY, OCT 10th
8:00am // Breakfast
9:00am // Morning Prayer
10:00am // MDI Workshop 'Introduction to Things Messianic - Part 3' - Jeffrey Clarke
11:00am: Beginner Hebrew Class - Elda Clarke
12:00pm // Break for Lunch
1:00pm // Davidic Dance Class
2:00pm // MDI Workshop - 'Communion With God - Part 3' - Jeffrey Clarke
3:00pm // MDI Workshop - 'Torah in the Balance - Part 3' - Jeffrey Clarke
4:00pm // Break
5:00pm // Evening Praise & Worship
6:00pm // Evening Teaching: 'TBA' - Jun LaForteza
7:00pm // Dinner & Fellowship
WEDNESDAY, OCT 11th
8:00am // Breakfast
9:00am // Morning Prayer
10:00am // MDI Workshop 'Introduction to Things Messianic - Part 4' - Jeffrey Clarke
11:00am: Beginner Hebrew Class - Elda Clarke
12:00pm // Break for Lunch
1:00pm // Davidic Dance Class
2:00pm // MDI Workshop - 'Communion With God - Part 4' - Jeffrey Clarke
3:00pm // MDI Workshop - 'Torah in the Balance - Part 4' - Jeffrey Clarke
4:00pm // Break
5:00pm // Evening Praise & Worship
6:00pm // Erev Shemini Atzeret Teaching: 'TBA' - Rodrigo Omega
7:00pm // Dinner & Fellowship
THURSDAY, OCT 12th
8:00am // Breakfast
9:30am // Morning Prayer
10:00am // Holy Day Morning Service
12:00pm // Break for Lunch
2:00pm // Teaching - 'Living for Yeshua' - Mandy Vallejos
3:00pm // Teaching - 'TBA' -Jun LaForteza
4:00pm // Break
5:00pm // Evening Praise & Worship
6:00pm // Closing Service - 'Psalm 2: Messiah's Reign ' - Jeffrey Clarke
7:00pm // Dinner & Fellowship